120mm NOCTUA NF-A12X25 PWM
Product code: 10815122 // MPN: NF-A12X25 PWM // EAN: 9010018100396
Available from 4 to 10 days (100 pcs available)
Thermaltake Chassis Stand Kit for The Tower 250 Black
Code: 18134122
Available from 4 to 10 daysThe NF-A12x25 is a highly optimised next-generation 120mm fan that integrates Noctua’s latest innovations in aerodynamic engineering in order to achieve an unprecedented level of quiet cooling performance. It takes state-of-the-art technologies such as the AAO (Advanced Acoustic Optimisation) frame or Flow Acceleration Channels and combines them with a record tight tip clearance of only 0.5mm. which is made possible by using the novel Sterrox liquid-crystal polymer (LCP) compound as well as a metal-reinforced motor hub and axis for ultimate precision. Following the approach of Noctua’s A-series. the NF-A12x25 is a true all-rounder that yields superb results in all types of usage. regardless of whether it’s in low-impedance. airflow-oriented applications such as case cooling. or high-impedance. pressure-demanding scenarios such as on heatsinks and watercooling radiators. The 4-pin PWM version supports fully automatic speed control via PWM fan headers and comes with a Low-Noise Adaptor to reduce the maximum speed from 2000 to 1700rpm. Topped off with exceptional running smoothness. Noctua’s reference-class SSO2 bearing. a rich bundle of accessories and 6-year manufacturer’s warranty. the NF-A12x25 is a premium-quality product through and through. Its superior efficiency. cutting-edge construction and pioneering materials make it an elite choice for the most discerning demands.
Performance
Suitable location: Computer case
Type: Fan
Fan diameter: 12 cm
Supported processor sockets: Not supported
Compatible processor series: Not supported
Rotational speed (min): 450 RPM
Rotational speed (max): 2000 RPM
Rotational speed with LNA (max): 1700 RPM
Noise level (high speed): 22.6 dB
Noise level with LNA (max): 18.8 dB
Airflow: 102.1 m³/h
Airflow with LNA (max): 84.5 m³/h
Minimum air pressure: 1.65 mmH2O
Maximum air pressure: 2.34 mmH2O
Bearing type: Self-Stabilising Oil-pressure Bearing (SSO)
Design
Product colour: Brown
Material: Liquid Crystal Polymers (LCP)
Fan connector: 4-pin
Power
Power consumption (typical): 1.68 W
Voltage: 12 V
Maximum current: 0.14 A
Weight & dimensions
Width: 120 mm
Depth: 25 mm
Height: 120 mm
Other features
Mean time to failure (MTTF): 150000 h
Logistics data
Harmonized System (HS) code: 84733080
Specifications
| Brand compatibility | |
| Compatibility | Pixel 7a |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Material | Tempered glass |
| Product colour | Transparent |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| All in one: | |
| Brand: | Noctua |
| Gaming: |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
120mm be quiet! LIGHT WINGS 120mm PWM high-speed ARGB Triple-Pack
Code: 10817722
Available from 4 to 10 daysThermaltake Chassis Stand Kit for The Tower 300 Black
Available from 4 to 10 days120mm Thermaltake CT120 EX ARGB Sync PC Cooling Fan Bumblebee 3 Pack
Available from 4 to 10 days120mm Thermaltake CT120 EX ARGB Sync PC Cooling Fan Gravel Sand 3 Pack
Available from 4 to 10 daysARCTIC Lüfter P8 80*80*25 Max-80mm PWM regulated (Black)
Available from 4 to 10 daysG HP 3 Jahres Care Pack NBD Response Onsite w/Travel Coverage
Available from 4 to 10 days120mm Thermaltake CT120 EX Reverse ARGB Sync PC Cooling Fan Bumblebee 3 Pack
Available from 4 to 10 days120mm Thermaltake Riing Quad 12 RGB Radiator Fan TT Premium Edition 3 Pack White
Available from 4 to 10 days120mm Sharkoon SilentStorm 120 PWM RGB Fan (120 mm)
Available from 4 to 10 days120mm Thermaltake SWAFAN EX12 RGB PC Cooling Fan TT Premium Edition 3 Pack