280mm D-Link DGS-1024D 24*GE retail
Product code: 11832922 // MPN: DGS-1024D/E // EAN: 0790069269912
Available from 4 to 10 days (24 pcs available)
Reduces power consumption & creates less heat
Extended product life
Reduces Operating Costs
Power Savings by Number of Connected Ports and Link Status
Power Savings by Cable Length
Overall Power Savings Per Day
Power users in the office. workgroup. or creative production environment can now move large. bandwidth-intensive files faster. Transfer graphics. CGI. CAD. or multimedia files across the network instantly. The versatile and compact 1RU height design of the DGS-1024D enables the device to be rackmounted in a standard 19 inch rack. while conserving valuable rack space.
Power-Packed
Easy to use
Management features
Switch type: Unmanaged
Ports & interfaces
Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 24
Network
Feature: Full duplex
Data transmission
Switching capacity: 48 Gbit/s
MAC address table: 8000 entries
Feature: Store-and-forward
Maximum data transfer rate: 1 Gbit/s
Packet buffer memory: 0.5 MB
Power
Power consumption (typical): 26.7 W
Other features
Dimensions (WxDxH): 280 x 180 x 44 mm
Operational conditions
Operating temperature (T-T): 0 - 40 °C
Storage temperature (T-T): -10 - 55 °C
Operating relative humidity (H-H): 5 - 95%
Weight & dimensions
Width: 280 mm
Depth: 180 mm
Height: 44 mm
Weight: 1.3 kg
Packaging data
Package width: 262 mm
Package depth: 391 mm
Package height: 102 mm
Package weight: 2.43 kg
Technical details
Shipping (inner) case height: 43.1 cm
Shipping (inner) case width: 28.4 cm
Shipping (inner) case length: 54.3 cm
Shipping (inner) case net weight: 8.53 kg
Products per shipping (inner) case: 5 pc(s)
Pallet gross weight (air): 435.8 kg
Master (outer) cases per pallet (air): 32 pc(s)
Products per pallet (air): 160 pc(s)
Pallet gross length: 110 cm
Pallet gross width: 120 cm
Pallet height (air): 185.9 cm
Pallet gross weight (sea): 435.8 kg
Master (outer) cases per pallet (sea): 32 pc(s)
Products per pallet (sea): 160 pc(s)
Pallet height (sea): 185.9 cm
Shipping (inner) case gross weight: 13 kg
Logistics data
Harmonized System (HS) code: 85176990
| All in one: | |
| Brand: | D-Link |
| Gaming: |
ADD YOUR REVIEW
Ask a question about the product
Code: 20791922
Code: 22548722
Available from 4 to 10 daysNETGEAR GS105P - Switch - unmanaged - 1 x 10/100/1000 + 4 x 10/100/1000 (PoE+) - Desktop. wandmontierbar - PoE+ (63 W)